Kesälanka paitoihin ja toppeihin
Kesälanka paitoihin ja toppeihin on ohutta puuvilla-, pellava- tai viskoosilankaa, josta neulot tai virkkaat kevyen topin, T-paidan, puseron tai kesämekon. Tälle sivulle on koottu sarjat, joita valmistajat itse suosittelevat kesäksi, muun muassa Alize Cotton Gold, YarnArt Jeans, Schachenmayr Catania, Drops Safran ja Katia Capri. Puuvilla ja pellava imevät kosteutta eivätkä tunnu iholla lämpimiltä. Kerät painavat yleensä 50 tai 100 g, ja ne neulotaan 2,5–4 mm:n puikoilla, joten neuleesta tulee ohut ja ilmava.
Mikä materiaali sopii kesäpaitaan tai toppiin?
Puuvilla on kesävaatteiden klassikko: se tuntuu iholla miellyttävältä, imee hyvin hikeä ja kestää tiheää pesua – tällaisia ovat esimerkiksi Schachenmayr Catania, Drops Safran ja Muskat, Katia Fair Cotton sekä Alize Bella 100. Merseroidussa Katia Capri -puuvillassa on hienovarainen kiilto ja kirkkaat värit, joten pitsineuleet pääsevät siinä oikeuksiinsa.
Pellava ja pellavasekoitteet tuntuvat viileiltä ja pehmenevät jokaisessa pesussa: YarnArt Linen Soft ja Intense Linen, Katia Lino 100 %, Drops Belle tai Urth Etesia. Viskoosi ja bambu antavat neuleelle kauniin laskeuman, joten ne sopivat mekkoihin ja väljempiin toppeihin – esimerkiksi Schoeller + Stahl Bambou Cotton, Schachenmayr Cotton Bambulino tai YarnArt Symphony. Alize Cotton Gold ja YarnArt Jeans yhdistävät puuvillaa ja akryyliä.
Mitkä puikot ja mikä virkkuukoukku sopivat kesälangalle?
Useimmat kesäsarjat ovat ohuita. Catania, Capri, Bambou Cotton ja Katia Cotton Cashmere neulotaan 2,5–3,5 mm:n puikoilla, Drops Safran 3 mm:n puikoilla. YarnArt Jeans- ja Jeans Tropical -langoille valmistaja suosittelee sekä puikkoja että virkkuukoukkua 3,5 mm, Alize Cotton Gold -langalle virkkuukoukkua 2–4 mm.
Paksummilla sarjoilla työ etenee nopeammin, ja ne sopivat väljiin toppeihin ja hihattomiin paitoihin: Schachenmayr Catania Grande (4–5 mm), Lang Yarns Copenhagen (4,5–5 mm), Drops Belle ja Cotton Light (4 mm). Tarkan puikko- ja koukkukoon löydät jokaisen kerän tiedoista.
Mitä muuta voit tehdä kesälangasta?
Paitojen ja toppien lisäksi siitä syntyy hihattomia paitoja, liivejä, kesämekkoja ja lastenvaatteita. Himalaya Bikini on polyamidia, ja valmistaja on tarkoittanut sen uima-asuihin, pareoihin ja rantavaatteisiin. YarnArt Flowers -kerässä on 250 g ja 1 000 m väriliukuvaa lankaa, joten isommassa työssä sinun ei tarvitse jatkaa lankaa yhtä usein.
Jos etsit tiettyä materiaalia, katso myös puuvillalangat ja bambulangat. Koko lankavalikoima on koottu kategoriaan neulelangat.
