Celestion FTR12-4080DL 4ohm PA-kaiutin
Tuotekoodi: 999775
Kuten uusi
Diili
Tuotekoodi: 999775
- 14 %
Kuten uusi
Varastossa verkkokaupassa 1 kpl
PA-kaiutin Celestion FTR12-4080DL 4ohm PA-kaiutin (Kuten uusi)
- 14 %
The Celestion FTR12-4080DL 4Ω is a 12-inch low-frequency driver specifically designed for subwoofer applications requiring high efficiency and reliable performance. Developed at Celestion’s headquarters in Ipswich, England, this driver utilizes advanced FEA modeling techniques to achieve greater efficiency and exceptionally low distortion. The...
The Celestion FTR12-4080DL 4Ω is a 12-inch low-frequency driver specifically designed for subwoofer applications requiring high efficiency and reliable performance. Developed at Celestion’s headquarters in Ipswich, England, this driver utilizes advanced FEA modeling techniques to achieve greater efficiency and exceptionally low distortion. The Airflow vented magnet assembly ensures dynamic heat dispersion, minimizing power compression and enhancing product longevity. The FTR12-4080DL is ideal for professional sound reinforcement systems requiring powerful and accurate bass performance.
Power Handling: 700 W (nominal), 1400 W (continuous)
Sensitivity: 88 dB
Frequency Range: 20 – 300 Hz
Impedance: 4 ohms
Voice Coil: 4" (100 mm) round copper on aluminum former
Cone: Glass-loaded paper with weather-resistant impregnation
Surround: Half-roll elastomer with optimized double suspension
Chassis: Cast aluminum
Magnet: Ferrite, weight 3.6 kg
Maximum Linear Excursion (Xmax): 13.6 mm
Weight: 10.2 kg
Käyttötarkoitus
Tyyppi
Speaker unit
Magneettityyppi
Ferrite
Ominaisuudet
Impedanssi
4 Ohm
Teho (watti)
1400
Teho
1400 W
Taajuusalue
20 Hz - 300 Hz
Akustiikka
Teho RMS
700 W
Herkkyys
88 dB
Mitat ja paino
Halkaisija
12"