Celestion CDX14-3045 Diskanttikaiutin 8 Ohm
Tuotekoodi: 812404
Kuten uusi
Tuotekoodi: 812404
Kuten uusi
Varastossa verkkokaupassa 1 kpl
Diskanttikaiutin Celestion CDX14-3045 Diskanttikaiutin 8 Ohm (Kuten uusi)
CDX14-3045 driver is an upgraded version of Celestion’s earlier CDX14-3040, HF compression driver, this time featuring a single piece titanium diaphragm. Again, this high-quality HF solution features a power handling capability increased to 120 W (measured to AES standard) and an enhanced sensitivity of 108 dB with a lower crossover point of 800...
CDX14-3045 driver is an upgraded version of Celestion’s earlier CDX14-3040, HF compression driver, this time featuring a single piece titanium diaphragm. Again, this high-quality HF solution features a power handling capability increased to 120 W (measured to AES standard) and an enhanced sensitivity of 108 dB with a lower crossover point of 800 Hz (12 dB/oct). In addition, the diameter of the CDX14-3045 has also been reduced, measuring in at a compact 117 mm which improves close-coupling when employed in multiple driver applications.
Käyttötarkoitus
Tyyppi
PA
Magneettityyppi
Neodymium
Ominaisuudet
Impedanssi
8 Ohm
Teho (watti)
240
Teho
240 W
Taajuusalue
500 Hz - 20 kHz
Akustiikka
Teho RMS
120 W
Herkkyys
108 dB
Mitat ja paino
Halkaisija (tuuma)
1,4
Halkaisija
1,4"