Yamaha DXR 15 MKII Aktiivinen kaiutin
4,85/5
Tuotekoodi: 310886 (DXR15-MKII)
4,85/5
Varastossa verkkokaupassa > 5 kpl
Aktiivinen kaiutin Yamaha DXR 15 MKII Aktiivinen kaiutin
Active 2-way 15" speaker from Yamaha DXR mkII series. The DXR15 mkII achieves class-leading maximum SPL of 134dB and full bandwidth performance by combining a powerful Class-D amplifier with a high-power woofer and Yamaha's cutting edge technologies. Throw in some D-CONTOUR and you'll feel like you're using a subwoofer. Since its inception, the...
Active 2-way 15" speaker from Yamaha DXR mkII series. The DXR15 mkII achieves class-leading maximum SPL of 134dB and full bandwidth performance by combining a powerful Class-D amplifier with a high-power woofer and Yamaha's cutting edge technologies. Throw in some D-CONTOUR and you'll feel like you're using a subwoofer.
Since its inception, the DXR Series has long signified a confluence of raw power and technological innovation that reliably harnesses and delivers impressively high output with superior quality and clarity. The DXR mkII Series powered loudspeakers are the newly upgraded models of the series that add even more SPL and feature a larger, yet much lighter 1,75” Neodymium HF compression driver for extremely clear voice reproduction and musicality.
  • Material: ABS, matte finish
  • Speaker type: 15" 2-way, Bi-amp powered speaker, Bass-reflex type
  • Frequency range (-10 dB): 49 Hz – 20 kHz
  • Speakers: LF: Diameter: 15" cone, Voice Coil: 2,5", Magnet: Ferrite. HF: Diaphragm: 1,75", Type: 1" throat compression driver, Magnet: Neodymium
  • Crossover: FIR-X tuning (linear phase FIR filter)
  • Output power: Dynamic: 1100 W (LF: 950 W HF: 150 W) / Continuous: 700 W (LF: 600 W HF: 100 W)
  • Maximum output level (1 m; on axis): 134 dB SPL
  • I/O connectors: XLR, 6,3 mm jack, RCA
  • Processors: D-Contour: FOH/MAIN, MONITOR, OFF
  • Power requirements: 100 V - 240 V, 50 Hz/60 Hz
  • Power consumption: 110 W
  • Flying and mounting hardware: Top x 2, Rear x 1 (Fits for M10 x 18 mm eyebolts)
  • Pole socket: 35 mm with 2-way features (0 or 7 degrees)
  • Dimensions: 445 x 700 x 380 mm
  • Weight: 21,80 kg
  • Colour: Black
Käyttötarkoitus
Toiminnot
Bi-Amp
Kyllä
Monikäyttöinen kotelo
Kyllä
Pylväskiinnitys
DSP
EQ
Bluetooth
Ei
WiFi
Ei
Ominaisuudet
Teho (watti)
Taajuusalue
49 Hz - 20 kHz
Woofer
15"
Keskikaiutin
Ei mitään
Diskanttikaiutin
1,75"
Näyttö
Väri
Musta
Materiaali
Kotelo
Polypropeeni
Panokset ja tuotokset
Tulot
RCA, TRS (2 x), XLR
USB
Lähdöt
Tasapainotettu XLR M
MP3/Line-In
AUX-IN
Mikrofonitulo
Akustiikka
Teho RMS (watti)
700
Teho RMS
700 W
Äänenpainetaso - SPL (dB)
134
Pakkaus
Tarjous sisältää
Vakiotarjous
Pakkauksen sisältö
Manuaalinen, Virtajohto
Virtalähde
Virtalähde
240 V