TC Electronic BG250-112 250W 1x12 Bass Combo
5/5
Tuotekoodi: 214552 (BG250-112)
Myynti on päättynyt
5/5
Tuotekoodi: 214552 (BG250-112)
Myynti on päättynyt
Bassocombo TC Electronic BG250-112 250W 1x12 Bass Combo
Valitse vaihtoehto (4)
Ultra-light, ultra-powerful 250W combo amplifier for electric bass guitar from BG250 series that provides tight and powerful sound with a strong presence in the mids. Subtle details and the fact that it can be customized with TonePrint effects and settings makes sure that player will always be able to get the sound he is looking for. The combo...
Ultra-light, ultra-powerful 250W combo amplifier for electric bass guitar from BG250 series that provides tight and powerful sound with a strong presence in the mids. Subtle details and the fact that it can be customized with TonePrint effects and settings makes sure that player will always be able to get the sound he is looking for. The combo features intelligent tone shaping tools and has an onboard tuner for 4, 5 and 6 string basses. And with the ultimate effects solution, Dual TonePrint, user can swap 6 effect types on the fly – Chorus, Flanger, Vibrato,Octaver, SpectraComp, Bass Drive. Custom TonePrints created by some of the greatest bass players are also available totally free of charge. The combo is equipped with one 12” custom driver and a 1” custom piezo tweeter, and provides a rehearsal input for playback through speaker or headphones, a balanced DI output for seamless recording or PA output, and a headphone output for silent rehearsal. Dimensions: 458 x 375 x 540 mm. Weight: 16 kg.
Toiminnot
Kaiuttimet
1x 12 "
Ominaisuudet
Teho
250 W
Teho (watti)
250
Panokset ja tuotokset
Kuulokelähtö
Kyllä
USB
Kyllä
DI-lähtö
Ei
Virtalähde
Virtalähde
240 V