Laserworld EL-900RGB Laser
5/5
Tuotekoodi: 344924 (EL-900RGB)
Laserworld EL-900RGB Laser
5/5
Tuotekoodi: 344924 (EL-900RGB)
Vain ennakkotilauksena
Toimitusaika ilmoitetaan tilauksen jälkeen toimittajallamme.
Laser Laserworld EL-900RGB Laser
Laserworld EL-900RGB Laser
The Laserworld EL-900RGB is a complete laser show in one device. It has been designed to especially meet the demands of mobile DJs and smaller nightclubs to fill the whole room and overcome the limits of rather narrow scan angles. The EL-900RGB is an RGB show laser system with a total overall output power of up to 900mW and fast step motors with...
Laserworld EL-900RGB Laser
The Laserworld EL-900RGB is a complete laser show in one device. It has been designed to especially meet the demands of mobile DJs and smaller nightclubs to fill the whole room and overcome the limits of rather narrow scan angles. The EL-900RGB is an RGB show laser system with a total overall output power of up to 900mW and fast step motors with 3-8 kpps. it has four beam apertures with an individual pair of step motors.
The red diode laser module with a wavelength of 650nm, the green DPSS laser module with a wavelength of 532nm and the royal-blue laser module with a wavelenght of 450nm ensure beautiful colors and bright beams. The beam has 3 mm diameter at aperture and a divergence of about 2 mrad. About 50 preset basic patterns, like layers, tunnels, fences, waves etc. are included. Many of them do not output all the same way on all four laser outlets, but some of the x-axis mirrored or modified in a way, that the laser display looks nice and homogenous.
  • Total Power typical: 900 mW
  • Power Red: 400 mW / 650 nm
  • Power Green: 150 mW / 532 nm
  • Power Blue: 350 mW / 450 nm
  • Beam Specifications: ca. 3 mm / 2 mrad
  • Laser Sources: Diode, DPSS Laser
  • Laser Class: 3B
  • Operation Modes: sound-to-light, stand-alone, DMX, master-slave
  • Accessories: power cable, manual, interlock, keys
  • Power Supply: 85 V - 250 V AC
  • Dimensions: 530 x 240 x 90 mm
  • Weight: 5.5 kg
  • Colour: Black
Toiminnot
DMX
Kyllä
Laser
Kyllä
Ominaisuudet
Kotelointisuojaus (IP-koodi)
Ei
Laserin teho
800 mW
Lasertyyppi
Diode, DPSS
Virtalähde
Virtalähde
240 V